top of page

Czego nauczy cię Ragnar Lodbrok?

  • Zdjęcie autora: Boguś
    Boguś
  • 30 kwi 2020
  • 4 minut(y) czytania

Kim był Ragnar?


Jest jednym z najpopularniejszych wikingów. Ragnar Lodbrok był legendarnym władcą Danii. Wielokrotnie napadał na Francję i Brytanię. W roku 845 Ragnar na czele wikińskiej floty dopłynął Sekwaną do Paryża i złupił miasto. Według legendy zginął w Brytanii przed 865 rokiem, wrzucony do dołu pełnego jadowitych węży na rozkaz króla Elii z Nortumbrii; przed śmiercią miał zakrzyknąć: „Gdyby warchlaczki wiedziały, jak umiera stary dzik!”. Słowa te dotarły do jego synów i w roku 865 Ivar Ragnarrson z bratem Ubbe Ragnarssonem poprowadził Wielką Armię Niewiernych do inwazji. Legenda głosi, że pomścili oni śmierć ojca w okrutny sposób, wyłuskując pokonanemu anglosaskiemu władcy wszystkie żebra. Ragnar i jego synowie swą siedzibę mieli prawdopodobnie na Zelandii. Prawdopodobnie to Ragnar z synami zapoczątkowali zorganizowaną ekspansję na zachód, mobilizując zarówno siły duńskie jak i norweskie.


Według legend, Ragnar był trzykrotnie żonaty – z tarczowniczką Lagerthą, wysoko urodzoną Thorą oraz Aslaug.

Był legendarnym ojcem wielu słynnych wojowników, między innymi :


  • Ivara bez kości,

  • Bjorna Żelaznobokiego,

  • Sigurda Wężoweoko,

  • Ubbe Ragnarssona,

  • Hvitserka Ragnarssona.



Ragnar na ekranie.


Jego postać stała się głównym bohaterem serialu wikingowie - wcielił się w niego Travis Fimmel.

Zaczynał jako rolnik i członek morskich najazdów z kolegami Nordmanami. Ragnar rósł w siłę, począwszy od udanych najazdów na zachód, poprzez zostanie Jarlem Kattegat, kończąc byciem królem Danii. Jego dusza spragniona przygód powoduje konflikty z potężnymi ludźmi, którzy próbują powstrzymać jego wspinaczkę po coraz większą władzę.

Ragnar identyfikuje się z Odynem, który dla wiedzy oddał swoje oko i wierzy, że od niego pochodzi. Ragnar z pozoru zdaje się być po prostu przerażającym i niepowstrzymanym wojownikiem. Jednak pomimo jego krwiożerczych zapędów, jest również człowiekiem bardzo rodzinnym. Przez wiele czasu był dobrym mężem dla swojej pierwszej żony, Lagherty. Dobre stosunku zawsze starał się również utrzymywać ze swoimi dziećmi, które go podziwiają. To się tyczy zwłaszcza jego syna, Bjorna, próbującego później jak najbardziej iść w śladu ojca. Ragnar na swój sposób ceni też sobie Rollo, swojego brata, nawet jeśli darzy go jednocześnie niemałymi pokładami urazy. Po czasie jednak bracia stanęli w obliczu zażartej wojny, gdy Rollo zdecydował się zdradzić go po raz kolejny. Ragnar zawsze też starał się dbać o swoich przyjaciół, nawet jeśli ci go ranili lub zabijali się nawzajem, tak jak to było w przypadku Flokiego i Athelstana. To człowiek napędzany żądzą chwały i sławy, ale też ciekawością i pragnieniem wiedzy. To wszystko czyni go przerażającym wojownikiem, który jest poświęcony własnym celom.


Ciekawostki:


  • Na stroju Ragnara widnieje Kruk, który kojarzy się z Odynem i jest jego patronem.

  • Rollo jest jego bratem, lecz historycznie nie są z sobą spokrewnieni.

  • Przydomek 'Lothbrok/Lodbrok' znaczy 'włochate portki'.

  • Taktyka Ragnara o czekaniu na mszę podczas napadu na osadę chrześcijan jest historycznym faktem.

  • Odniesienie się Ragnara do syna Bjorna jako 'little pig' jest nawiązaniem do słynnej deklaracji jego historycznej postaci, podczas swojej egzekucji; miał wtedy powiedzieć "how the little pigs would grunt if they knew how the old boar suffers" (gdyby warchlaczki wiedziały, jak umiera stary dzik); odnosząc się do zemsty, którą jego syn kontynuował.

Cytaty:


"Odyn oddał oko, aby zdobyć wiedzę. Ja oddałbym o wiele więcej."


"Władza jest niebezpieczna. Korumpuje najlepszych i przyciąga najgorszych. Władza jest dana tym, którzy są gotowi uniżyć się aby ją podnieść."


"Nie marnujcie czasu patrząc za siebie. Nie zmierzacie w tamtą stronę."



Stać się legendą


Ragnar nie chciał, żeby wikingowie walczyli między sobą o skrawki ziemi. Udało mu się zjednoczyć wikingów, by wspólnie podbić kraje na zachodzie. To on zapoczątkował te wielkie podróże. Pragnął również zakładać osady na nowo podbitych ląd i uprawiać ziemię. Wprawdzie Ragnar i Lagherta byli kiedyś rolnikami.

Mimo, iż uważano go za najgroźniejszego człowieka na ziemi, był prawdziwym wzorem dla innych. Ja sam oglądając serial ''wikingowie' ' pokochałem Ragnara całym swoim sercem. Gdy przyszło mu umrzeć, nie mogłem powstrzymać się od łez.


Czego więc może nauczyć nas Król Ragnar Lodbrok/Lothbrok?


Cel i marzenia

Ragnar zawsze dążył do celu, osiągał swoje marzenia i kierował swoim życiem zupełnie tak, jak chciał. Nie patrzył na opinię innych, na przeznaczenie czy wolę bogów. Zrobił w życiu to co pragnął i umarł kiedy tak postanowił. Ważna jest konsekwentność w wykonywaniu zadań, celów. By je zrealizować, najpierw trzeba pomyśleć, co chcesz w życiu osiągnąć? Nie bój się myśleć, o rzeczach wielkich. Przykładaj się jednak tak samo do małych, jak do wielkich spraw. Bo jeśli w małych rzeczach nie jesteśmy dokładni, to w wielkich tym bardziej nie mamy szans. Gdy obierzesz cel, staraj się podążać tą ścieżką i nie załamywać po kilku lub kilkunastu upadkach. Władza zaślepia. Ragnar doskonale o tym wiedział i rządził nie z własnej pychy, lecz jak sam mówi- nie miał wyboru. Mimo to, na tronie sprawdził się najlepiej.


Pamięć

Kolejną rzeczą jest miłość do rodziny, szczególnie do swoich synów. Ragnar uczył ich jak postępować słusznie i przede wszystkim przedstawił wartości prawdziwego wikinga i mężczyzny. Jakże trudne jest wychowanie młodych wojowników. Ragnar był ważny nie tylko dla świata czy poddanych. Po jego śmierci, bracia zaczęli walczyć między sobą, a jego kraina pogrążyła się w chaosie. Co nam z chwały i władzy, gdy nie pamiętamy o bliskich? Zastanów się, wolisz żeby się ciebie bali, czy cię kochali? Czy kierujesz swoim życiem w taki sposób, że po śmierci nikt nie będzie o tobie pamiętał, czy wiele ludzi będzie płakać z tęsknoty?


Tolerancyjność

Ragnar przyjaźnił się z chrześcijanami tak samo, jak ze swoimi rodakami. Przyjaźnił się z duchownym Athelstanem i kochał go jak brata. Był tolerancyjny i próbował nawiązywać więzi z ludźmi o odmiennych poglądach czy wierzeniach. Nie zważał na ich słabości, a nawet uczył się i poznawał inne kultury. Potrafił łączyć ze sobą ludzi, którzy byli dla siebie wrogami. Dlaczego więc w dzisiejszych czasach, gdy ludzie są tak bardzo zróżnicowani, nie potrafimy żyć w zgodzie i nawzajem sobie pomagać, zamiast walczyć między sobą i swoimi przekonaniami?



Niektórzy uważali, że Ragnar był bogiem. Był jednak zwykłym człowiekiem, tak jak każdy z nas. Tak samo każdy z nas może osiągnąć to, co on, a nawet więcej, jeśli tylko w to uwierzymy. Traktujmy więc siebie jak równych, bo nie ma wyższych czy niższych , nie ma tych lepszych ani gorszych.





Comments


Subskrypcja

©2023 by Boguś Blog. Proudly created with Wix.com

bottom of page